Živé müsli

Živé müsli… co to znamená?

Znamená to, že není nijak tepelně upravené, například zapečené. Jedná se o živou stravu. Ať jsem hledala, jak jsem mohla, nenašla jsem žádné dostupné müsli v obchodě, které by nemělo spoustu cukru a nesmyslných surovin. Mým cílem je jídlo co nejvíce zjednodušit a tím zjednodušit tělu i trávení a také zvýšit množství vstřebatelných živin. Kupované müsli nemá se zdravou stravou moc společného. Často se upravuje smažením nebo zapékáním, při tom je často používán palmový olej. Tímto způsobem připravené müsli obsahuje daleko větší množství tuku a má tak i vyšší energetickou hodnotu.

Pro tento recept potřebujete jen a pouze 4 suroviny!

 • Ovesné vločky obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu a jsou energeticky vydatné. Tlumí pocity hladu a navozují dlouhodobý pocit sytosti. Navíc jsou dobré pro trávení.
 • Datle obsahují mnoho významných vitamínů, minerálů i aminokyselin. Jsou jednou z nejlepších látek pro tvorbu svaloviny. Regulují trávicí procesy – obsahují důležité potravinové enzymy. Do 30 minut výrazně zvýší energii – jsou bohaté na přírodní cukry.
 • Kokos je velmi výživný a bohatý na vlákninu, vitamíny a minerály.
 • Javorový sirup obsahuje minerály, vitamíny skupiny B. Má nižší glykemický index než klasický cukr, ale trochu méně sladí. Má výbornou chuť i vůni.

Postup:

 1.  Nachystáme si ovesné vločky, datle a kokosové plátky v poměru 1:1:1.
 2. Ve výkonném mixéru (nebo foodprocessoru) rozmixujeme jako první datle na menší kousky. (Popřípadě je možné je předem nakrájet)
 3. K datlím přidáme kokosové plátky, ovesné vločky a zapneme mixér.
 4. Přelijeme směs v mixéru javorovým sirupem (nepřehánět!) a ještě pomixujeme.
 5. Přendáme do sklenice a Tadá! Skladujte v lednici.

Tip:

 1. Při přendávání do sklenice směs moc neutlačujte, v lednici lehce ztuhne.
 2. Müsli můžete zalít jedním z rostlinných mlék, přidat ovoce či jogurt. Můžete jím posypat smoothie, domácí zmrzlinu, nebo jen tak přidat do jogurtu.
 3. Pokud směs rozmixujete více, můžete si vytvořit raw müsli kuličky.