Vegan „instantní“ nudlová polévka

„Instantní“ nudlová polévka

Taaaakže.. dneska tu máme mojí oblíbenou mňaminku! A to je moje zdravá „čínská“ polévka. Určitě nejsem jediná, kdo ujížděl/ujíždí na klasické nudlové polívce ze sáčku. A proč ne? Vždyť je to rychlé a docela chutné… Bohužel to není vůbec nic dobrého pro naše zdraví. Samá éčka, glutaman sodný a bůhvíjaké nudle? Jenže já jsem se vzdát nechtěla, a tak jsem vymyslela svou verzi. Jupííí! A ta je teda neporovnatelně lepší. Můžete jsi ji přizpůsobit podle sebe, já jsem taky už zkoušela pár obměn – hlavně podle toho, co mám doma.

Suroviny pro 2 porce:

 • 1 blok celozrnných rýžových nudlí
 • 2 lžíce kvalitního suchého vývaru
 • 2 lžičky kurkumy
 • pepř
 • bylinky
 • mořské řasy – nejraději mám wakame, nebo nori
 • nějaká zeleninka – rajče, nebo kukuřice jsou skvělým výběrem
 • cizrna

Postup:

 1. vezmeme si malý hrnec, do kterého nalijeme vodu (množství vody dejte podle toho, jak chcete polévku hustou)
 2. do vody nasypeme vývar, kurkumu, pepř.
 3. jakmile voda vře, přidáme nudle a vaříme 5 minut
 4. v průběhu přidáme řasy.
 5. já si vždy mezitím rozehřeju pánev, na kterou vysypu cizrnu(cizrnu mám vždy uvařenou a následně zamrazenou ve velkém množství, můžete však použít i tofu)
 6. při smažení cizrny přidám své oblíbené koření – uzená paprika a třeba sójová omáčka

Jakmile mám hotovou polévku, rozdělím ji do misek, přidám cizrnu a nějakou tu zeleninku. A vychutnávám! <3

BONUS:

Kurkuma, která má v tomto receptu velkou roli, je blahodárná pro naše tělo. Obsahuje totiž spoustu aktivních látek, jako třeba kurkumin. Má bohaté protizánětlivé a antioxidační účinky. Je skvělá, když cítíte, že na vás něco „leze“ – podporuje totiž náš imunitní systém. Působí globálně na náš mozek a dá se využít i jako antidepresivum. Údajně zlepšuje paměť. O kukruminu jste mohli slyšet v souvislosti s jeho protirakovinným/protinádorovým schopnostem. Celkově kurkuma zlepšuje trávení, proto se přidává do spoustu jídel i do směsí koření.
Aby se kurkumin dobře vstřebal, je třeba ho tepelně upravit a kombinovat s černým pepřem pro lepší vstřebatelnost. Kurkumin je rozpustný v tucích – olivový olej, kokosový olej a nebo třeba konopný (proto často konopná semínka 🙂 )
O kurkumě a jejích učincích na zdraví si můžete přečíst spooousty informací na internetu. Já jsem tady vyjmenovala pár zajímavostí, ale nejsem žádný specialista. 😉