Domácí veganská majonéza

Domácí veganská majonéza

Prostě top oblíbená majonéza…

Suroviny na větší množství:

  • 1 šálek sojového mléka
  • 2 šálky oleje
  • 2 lžíce hořčice
  • koření: Sůl, pepř, česnek, lahůdkové droždí, černá sůl

Chuť závisí na tom, jaké mléko a hořčici použijete. K doladění je možné přidat i trochu jablečného octa, nebo trošku vody z okurek.

Pokud nechcete majonézy hodně, je možné udělat poloviční množství.

Ze svých zkušeností můžu doporučit výrobu vlastního sǒjového mléka, jelikož potom není třeba ani tolik oleje a majonéza má fakt něco do sebe! Sojové boby stačí namočit přes noc, další den pořádně propláchnout (možno i trochu odšlupkovat mnutím bobů ve vodě – pro jemnější chuť) a rozmixovat s dostatečným množstvím vody. Většinou při výrobě jakýchkoli rostlinných mlék se používá poměr 1:4 – záleží jakou hustotu chcete. Dále stačí už jen přecedit (nejlépe přes plátýnko, ale posloužit by mělo i jemné sítko).

Postup:

Do vyšší nádoby nalijeme olej a mléko a ponorným mixérem promixujeme. Začne vznikat hustá hmota, pokud ne – přidejte olej. Pokud je to naopak moc husté – přidejte mléko. Nakonec dochuťte kořením a hořčicí.

Z této vynikající majonézy už lehce uděláme domácí tatarku přidáním nakrájených sterilizovaných/nakládaných okurek a cibulky

Při výrobě majonézy si předem promyslete na co ji chcete použít a podle toho udělejte potřebné množství. Majonéza/tatarka vydrží určitě pár dnů v lednici a přidat si ji můžete k obalovanému tofu, hranolkám, ke špízům, nebo třeba do bramborového salátu či do burgrů a tortil. Extra výborná je v salátu.